Pozor na tieto prísady v kozmetike!

Prechádzate sa v obchode medzi regálmi s kozmetikou a srdce vám plesá pri pohľade na akciové ceny naoko kvalitných výrobkov. Ak máte v úmysle dodať svojmu telu to najlepšie, cena tovaru by rozhodne nemala byť v otázke kúpy smerodajná. Rovnakú pozornosť si zaslúži i etiketa. Čo prezrádzajú krkolomné názvy jednotlivých kozmetických substancií?Samozrejme, tieto látky škodia len vo veľkom množstve, nieje možné sa im úplne vyvarovať.

Dioxín
Krycie meno je Polysorbate laureth. Ukladá sa v tukových bunkách, kde sa celý život kumuluje, a zvyšuje tak riziko vzniku rakoviny. Jeho karcinogenita bola prvýkrát preukázaná v roku 1965 a následne potvrdená Národným inštitútom pre rakovinu v roku 1978.
Hliník
Alebo alumínium chlorohydrate sa stále používa ako súčasť niektorých antiperspirantov. Pri zanesení organizmu hliníkovými "usadeninami" sa poškodzuje nervový systém a spôsobuje rakovinu prsníka!
Parabény
Fungujú ako konzervanty, zabraňujúce kazeniu kozmetiky. Neraz však vyvolávajú silné alergie. Dnes už možno nájsť v každom segmente kozmetických prípravkov varianty i bez parabénov, ktoré stoja rovnako ako tie, ktoré ich obsahujú.
Imidazolidinyl urea
Imidazolidinyl urea je často používaný konzervant, ktorý spôsobuje napríklad kožnú dermatitídu. 
SLS
SLS čiže Sodium Laureth Sulphate sa používa v šampónoch, kondicionéroch a sprchových géloch – zodpovedá za penivosť daných prípravkov. Je však veľmi agresívny, spôsobuje podráždenie očí a pokožky. Vyvoláva svrbenie a následné olupovanie pokožky.
  
AHA a BHA hydroxykyseliny
Zvyšujú riziko vzniku melanómu, čiže zhubného nádoru na koži. 
Bisabol
Tvári sa ako bezpečná prírodná zložka harmančeka, no opak je pravdou. Odstraňuje vrchnú vrstvu pokožky a podporuje jej priepustnosť, čím zvyšuje vstrebávanie prísad. Lenže tým sa taktiež podieľa na vyššej citlivosti, začervenaní a náchylnosti k pigmentácii.
Limonén
Je bežnou zložkou vo výrobkoch proti starnutiu, no zároveň sa používa ako rozpúšťadlo na odstraňovanie oleja a náterov. Dráždi kožu a dýchacie cesty.
  
Xylénové pižmo
Xylénové pižmo je syntetické pižmo, používané ako aromatická látka v kozmetike. Na dlhú dobu sa ukladá v organizme a je takmer nemožné sa ho zbaviť. Okrem toho dokáže  negatívne ovplyvniť reprodukciu a hormonálnu rovnováhu.
Kolagén
Kolagén je proteín, ktorý koža nedokáže vstrebať. Vytvára na nej nepriedušnou vrstvu, ktorá nedovoľuje pokožke dýchať a neprepúšťa do nej žiadne ďalšie prípravky zvonku. Vyrába sa zo zvieracích koží, najmä tej z rýb.
Ftaláty
Dajte si na ne obrovský pozor, ak plánujete dieťatko. Majú toxické účinky na reprodukčné ústrojenstvo, môžu narušiť hormonálny systém, ohrozujú funkciu pečene a obličiek. Okrem toho až trojnásobne zvyšujú riziko vzniku alergií a astmy.

Comments