5 vecí, ktoré ste (možno) nevedeli o Chanel N°5/ 5 things you (maybe) don´t know about Chanel N°5


1.Chanel N°5 bola revolučná vôňa. V dobe, keď boli v móde kvetinové parfémy prišla Gabrielle „Coco“ Chanel s niečím úplne nečakaným. „Chcem umelú vôňu, myslím, umelo vytvorenú. Som umelecká krajčírka. Nechcem ruže alebo konvalinky, ale niečo novo vytvorené!“ A tak sa aj stalo, keď Ernest Beaux pre Gabrielle túto vôňu vytvoril. 

2. Prečo práve N°5? Slečna Chanel pomerne dosť dbala na znamenia a symboly. Pri miešaní novej arómy Ernest vytvoril hneď niekoľko verzií, aby si Coco mohla vybrať. A jej sa zapáčila vzorka číslo 5. Keď sa teda neskôr vyberal názov, bolo hneď jasné, pre aké meno, resp. číslo sa rozhodne. 

3. Ani deň, kedy bola vôňa po prvýkrát uvedená do predaja, nebol vybratý náhodne. Gabrielle vybrala 5. máj 1921. „Vôňu uvediem na trh piaty deň piateho mesiaca v roku. Verím, že práve toto číslo jej prinesie šťastie.“ A  nemýlila sa. Chanel N°5 bol vo Francúzsku najpredávanejším parfémom až do roku 2011, kedy ho porazil J'adore od Diora (ďalší kvetinová vôňa, mimochodom) 

4. Bola to práve Marilyn Monroe, kto sa zaslúžil o veľkú propagáciu tejto vône. Je s ňou dokonca spájaná v takej miere, že sa v Spojených štátoch Chanelu N°5 nepovie inak ako „tá od Marilyn“.
 
5. Pôvodne bola táto legendárna vôňa vytvorená len pre samotnú Gabrielle. Keď ale zistila, aká provokatívna jej vôňa je, rozhodla sa inak. Parfém nenápadne nastriekala na šaty svojich priateliek a sledovala reakcie okolia. Z pôvodného „Čo je to za smrad?“ sa behom niekoľkých minút zmenilo „To ale vôbec nie je zlé…“ Tak sa postupom času stal z Chanelu N°5 absolútny bestseller.
 
Btw...flakón sa za celé tie roky vôbec nezmenil.
 
 

Comments