am I free?? ....

Po zhliadnutí filmu, ktorý rozpráva skutočný príbeh,  INTO THE WILD neustále rozmýšľam o slobode. Čo pre ľudí znamená, kde ju nájdeme a vlastne čo si pod pojmom sloboda predstavujeme. Zistila sa, že napriek tomu ako po nej túžim neviem odpovedať na ani jednu z týchto otázok......
Žijem v krajine, ktorá si pripísala prívlastok "slobodná". Prečo sa potom tak necítim? Po týždni rozmýšľania na túto tému som prišla len k zhrozeniu, že neviem dopovedať na spomenuté otázky a na to, že vôbec nie som slobodná. Závislosť od materiálnych vecí nás ženie do kúta, kde môžeme dýchať len ak na to máme dostatočné množstvo prostriedkov. A ak nemáme? Smola! Časom sa udusíme a to len našou vinou. 
Zmocnil sa ma strach, že ten hľadaný pocit nájdem len ak zmiznem. Ujdem do hôr, kde budem žiť a hrať sa na Crusoa. Lenže ja som dieťa 20. storočia, ktoré je tak rozmaznané, túži po teplej vode a kontaktu so svetom. Ja obdivujem ľudí, ktorí to dokážu, no tiež to nepokladám za slobodu. Podľa mňa to je útek a utekať budú musieť celý život. A ja nechcem byť utečenec, ja chcem byť slobodná. Mladík v spomenutom filme ma o tom presvedčil. Utekal pred rodičmi, pred svetom a pritom chcel byť šťastný. Lenže na konci filmu je krásne zobrazené, ako človek dosiahne naozajstné šťastie len keď sa má s kým oň podeliť. Chlapec dosiahol všetko čo chcel, no nakoniec umiera sám. 
Moja maminka sa pred časom čudovala ako je moja generácia rozlietaná. " Len sa zbalíte a idete." Vtedy som rozmýšľala ako to muselo byť hrozné nemôcť ísť do veta a spoznávať ho. Lenže to, že my sa dnes môžeme zbaliť a ísť, je dôsledok bojov generácie mojej maminky( za čo som im nesmierne vďačná) mala by to byť prirodzenosť a nie boj. Nie je to tá sloboda. 
Závislosť na médiách, peniazoch , na veciach....proste na všetkých podobných vymoženostiach ma postupne zabíja, no ja nevládzem bojovať. Nechcem bojovať! Nechcem bojovať o slobodu, ktorá by mala byť mojou prirodzenosťou. Som slobodná v srdci takže už len "stačí" pustiť to von. Ozajstná sloboda nie je ujsť do hôr, žiť ako v 60. rokoch v komunitách hippie alebo založiť nejaké iné spoločenstvo ak mi to nie je prirodzené. Sloboda pre mňa znamená žiť uprostred všetkých vecí a ostať sám sebou. Nájsť pokoj v srdci a žiť si svoj život a nechať žiť ostatných. 
Želám si aby som ho našla, želám si aby ste ho vy našli. Netreba bojovať so svetom ale so sebou. Lebo všetko začína od nás......xoxo Zuú 

Comments