Michael Jackson

OSOBNOSŤ. Týmto slovom sa dá vyjadriť to, čím Michael bol. A osobností veľa nieje. Nie každý, kto sa objaví na plátkoch bulvárnych novín je celerita. On ňou ale bol, možno aj preto si zaslúži príspevok v blogu.
Výborný tanečník, spevák, skladateľ, človek a milujúci otec. Bol to skvelý muž. Kiežby takýchto ľudí na svete bolo viac a svet by sa zmenil- veď to bolo aj jeho posolstvom.
25.júna sme si pripomenuli 4. výročie od jeho smrti, ktoré dodnes nevyriešenou záhadou.

Michael Joseph Jackson, známy ako Michael Jackson (* 29. august 1958 Gary, Indiana, USA – † 25. jún 2009 Los Angeles, Kalifornia, USA) bol americký popový, soulový, a rockový spevák, skladateľ a tanečník černošského pôvodu, ktorý popri The Beatles a Elvisovi Presleym najvýraznejšie ovplyvnil popovú hudbu, a zmenil spôsob jej vnímania, predovšetkým tanečným stvárnením, ktorú reprezentovali aj umelecké videoklipy. Stal sa aj revolucionárom v živých vystúpeniach, a v tomto jeho vplyv je možné vidieť vo väčšine dnešných-súčasných najväčších hudobných hviezd.
Jeho komerčný úspech je dodnes neprekonaný, v predajnosti albumov prekonal aj samotných The Beatles a Elvisa Presleyho, nehovoriac o jeho oceneniach, ktorými sa stal najoceňovanejším umelcom so ziskom viac ako 600 najrôznejších cien a uznaní, medzi ktoré patria predovšetkým hudobné ceny ako 13 (+1 cena za celoživotný prínos) cien Grammy (+ 4 ďalšie ako súčasť projektu We are The World a samotný singel, ktorý Michael napísal a zložil spolu s Lionelom Ritchiem, a jednu so skupinou The Jackson 5 v roku 1971), 18 cien American Music Awards, vrátane ceny Americký Umelec 20. storočia, 22 cien Billboard Music Awards (+ 5 ďalších Billboard Video Awards), 12 cien World Music Awards, vrátane ceny na - Najpredávanejšieho umelca Milénia ocenili za album Thriller zápisom do Guinessovej knihy rekordov za najpredávanejší album všetkých čias. Najúspešnejšia koncertná séria (7x za sebou vypredaný štadión Wembley), Najviac získaných cien Grammy v priebehu jedného udeľovania 1984, Najväčší výnos zo svetového turné (v roku 1988 to bolo 124 mil. dolárov za turné Bad), Najvyšší hudobný kontrakt - viac ako 890 mil. dolárov za 16 rokov spolupráce, Najpredávanejšie video - "The Making Of Thriller", Umelec, ktorý najviac podporoval organizácie rôzneho druhu (viac ako 37 organizácii a spoločností v rámci (nielen) charity s dotáciami viac ako 300 miliónov dolárov), nehoroviac o hitparádových úspechoch, ako sú zisky titulu - jediný umelec, ktorého 5 skladieb z jedného albumu (Bad) sa dostalo na vrchol singlového rebríčka v USA, alebo Michael bol prvým umelcom, ktorého singel debutoval priamo na vrchole amerického singlového rebríčka (v roku 1995 skladba - „You are not Alone“), a vrcholom rebríčkových ocenení je počet prvých miest v oficiálnej americkej hitparáde (vznikla 4. augusta 1958), kde dosiahol 13 jednotiek (+ 4 so skupinou The Jackson 5), a stal sa tak najúspešnejším mužským umelcom.

Michael sa narodil v poradí ako ôsmy z desiatich súrodencov. Svoju hudobnú kariéru začal už ako päťročné dieťa.
Výrazne sa presadil ako tanečník. V tanci prišiel so zvláštnym tanečným krokom, keď má divák pocit, že tanečník kráča vpred, ale v skutočnosti kráča vzad, tzv. Moonwalk a to isté aj do oboch strán, tzv. Sidewalk.

Jeho prvou manželkou sa stala Lisa Marie Presley, dcéra Elvisa Presleyho. Vzali sa v máji 1994, odlúčili v decembri 1995, rozviedli v januári 1996.
Druhýkrát sa oženil so zdravotnou sestrou Debbie Rowe, s ktorou má dve deti, Paris Michael Katherine Jackson a Prince Michael Joseph Jackson I. Onedlho po narodení detí žili manželia oddelene a rozviedli sa po necelých troch rokoch (1996–1999). Jacksonove tretie dieťa Prince Michael Jackson II (známy aj ako Blanket) sa narodil v roku 2002. Identita matky nebola Jacksonom nikdy zverejnená, no poznamenal, že je výsledkom umelého oplodnenia náhradnej matky jeho spermiami. V novembri toho istého roku priniesol svojho novorodenca ukázať svojim fanúšikom na balkón svojej hotelovej izby v Berlíne. Detské telíčko so zakrytou tváričkou držal za pravé rameno a nakrátko ním zamával v priestore za zábradlím, čím si vyslúžil pohoršenie médií a verejnosti. Neskôr sa Michael ospravedlňoval za tento incident a označil ho za „príšernú chybu“
Comments