Audrey Hepburn

Narodenie
4. máj 1929
Brusel,  Belgicko
Úmrtie
20. január 1993 (63 rokov)
Tolochenaz, Švajčiarsko
Povolanie
herečka, módna ikona a filantropka

Roky pôsobenia
1948 – 1992

Manžel
Mel Ferrer (1954–68)
Andrea Dotti (1969–82)

Deti
Sean Hepburn Ferrer
Luca Dotti
Rodičia


Joseph Victor Anthony Ruston
Ella van HeemstraDetstvo:
Audrey Hepburn bola americká herečka belgického pôvodu a jedna z najznámejších tvárí filmového plátna. Narodila sa síce v Bruseli, ale kvôli vojne strávila detstvo v Anglicko a Holandsku. Pôvodne chcela byť tanečnicou a vážne sa venovala baletu. Bola však na tanečnicu príliš vysoká, preto nemohla s tanečnou kariérou počítať. V baletnom súbore si ju však všimol filmový producent.

Kariéra:
V roku 1953 prišiel zásadný zlom v podobe hlavnej úlohy v novodobej rozprávke „Prázdniny v Ríme“, ktorá z nej urobila hviezdu a dokonca za ňu získala najprestížnejšie filmové ocenenie – Oscara.
Od tej doby sa jej filmové ponuky len tak hrnuli a zahrala si v najklasickejších dielach svetovej kinematografie a to napr. vo filme „Sabrína“, „Vojna a mier“, „Funny Face“, „The Nun´s Story“, „Raňajky u Tiffanyho“, „Šaráda“, „My Fair Lady“, „Čekej do tmy“, „Robin a Mariana a mnohých iných. Svoju poslednú filmovú úlohu stvárnila v šesťdesiatych rokoch v Spielbergovom „Navždy“.

Zaujímavosť:
Aj keď Audrey trpela vážnou formou mentálnej anorexie a jej nízka váha narúšala aj jej osobný život (opakovane potratila), predstavovala pre mnohých nový typ krásy. Jej útly vzhľad často riadil vývoj módy a dodnes zostáva symbolom elegancie.
Audrey zomrela 20. januára vo švajčiarskom Tolochenaze na rakovinu.
 
 

 

Comments