Bozk/ Kiss

Bozk je prvým prejavom lásky a fyzického kontaktu dvoch zaľúbených ľudí .

Dotyk pier je neoddeliteľnou súčasťou prejavov lásky.  Najkrajší je vraj prvý bozk. Sprevádza ho najvýraznejšie vzrušenie a emócie siahajúce do nebies. Pomaly nám potom zovšednieva. Rozhodne by však nemal chýbať v našom živote, predlžuje ho totiž o viac ako päť rokov. Pôsobí tiež ako elixír mladosti,  pre tvár je totiž bozkávanie tvárovou gymnastikou a vyhladzuje vrásky. Nehovoriac o hormónoch šťastia, ktoré sa pri ňom vyplavujú. Serotonín, endorfíny aj dopamín spôsobujú, že sa nám krúti z neho hlava a od šťastia sa nám podlamujú kolená.
 
Nie je bozk ako bozk

Bozk môže byť letmý a priateľský ale aj veľmi intímny. V minulosti bolo dokonca bozkávanie na verejnosti zakázané a zákaz naďalej v niektorých krajinách sveta platí. Pri bozkávaní sa zaľúbenci dotýkajú perami, oblizujú ich, pri tzv.francúzskom bozku majú pootvorené ústa vnikajú jeden druhému jazykom do úst. Ani pri bozkoch sa nebráňte kreativite. Sanie pier, striedanie intenzity a vášeň, to všetko môže urobiť vaše bozkávanie ešte vzrušujúcejším.  Pri bozkávaní znášajú naše pery tlak ako keby sme na ne položili 15 kilogramové závažie.
Bozkávanie je dokonca zdravé, pracuje pri ňom až 34 tvárových svalov, zvýši sa náš tep na 120 úderov za minútu, zrýchli sa krvný obeh, spálime 20 kalórií a vymeníme si až 40 tisíc baktérií. To je mimochodom veľmi prospešné pre našu ústnu dutinu a pôsobí to ako prevencia proti zubnému kazu. Viete z čoho sa bozk skladá? Obsahuje vodu, žľazovú tekutinu, soľ a tuk.
 
Láska je nadovšetko

Bozk je pre nás pudovým vyjadrením lásky, vychádza údajne zo základného reflexu novorodenca sať materské mlieko. Existujú však aj iné teórie o jeho vzniku. V každom prípade platí, ak sa bozkávate z lásky, je to tá najlepšia cesta k dokonalému splynutiu dvoch pier a len láska dokáže z bozku vyčarovať malý veľký zázrak.
 
 
 

Comments