Fotky, ktoré zmenili svet!/ Photos, who changed the world!

Pútavá (a originálna) titulka má pre každý magazín cenu zlata. Čo si budeme nahovárať, marketing zohráva i v tomto smere jednu z primárnych úloh. Ktoré obálky sa už teraz vďaka svojmu motívu zapísali do histórie?


  ROLLING STONE, r. 1980

Motív: John Lennon a Yoko Ono 
 
Legendárny „chrobák“ na ešte legendárnejšej fotografii s milovanou manželkou. Snímka plná lásky má veľmi smutný podtitul, Lennonova posledná. Už pár hodín po odchode z ateliéru zomiera Lennon na následky strelných poranení spôsobené atentátnikom Markom Davidom Chapmanom.

  Magazín LIFE, r. 1965

Motív: Spútaný vietnamský zajatec
 
Na veľkej fotografii vidno tvár muža so zrakom upretým k nebesiam, ktorého oči i ústa zakrýva masívna lepiaca páska. Titulka, ktorá otvorila oči dovtedy ľahostajným Američanom a vyvolala v nich vlnu odporu voči vojne.

  NATIONAL ENQUIRER, r. 2012

Motív: Whitney Houston
 
Minuloročná smrť speváckej divy Whitney Houston šokovala celý svet. Bolo zrejmé, že v médiách pôjde o správu číslo jeden. Všetkých konkurentov s prehľadom odrovnal magazín NATIONAL ENQUIRER, ktorý obrázok mŕtvej Whitney ležiacej v rakve umiestnil rovno na titulnú stránku. Tento priam kapitálny úlovok bol vyhotovený v smútočnom dome v Newarku, deň pred speváčkiným pohrebom.

  VANITY FAIR, r. 1991

Motív: Tehotná Demi Moore
 
Demi Moore je vôbec prvá celebrita, ktorá sa neštítila zvečniť tehotenské bruško týmto spôsobom. Herečka si jednou rukou zakrýva obnažené prsia, druhou lono a o pár dní na to už rodí. Zo strany Demi šlo naozaj o veľmi odvážne zábery a zverejnením tak intímnych snímok si s popularitou nemusela robiť žiadne starosti. V súčasnosti daný námet kopíruje (nielen) každá tehotná hviezda, no pre ľudí práve Demi ostáva tou, ktorá prelomila tabu a posunula hranice konzervatívnej spoločnosti o riadny kus vpred.


 Magazín HUSTLER, r. 1978
Motív: Žena pomletá v mlynčeku
 
Larry Flynt, jeden z najmocnejších vydavateľov populárnych pánskych magazínov na svete , čelí obvineniam o nemorálnom zaobchádzaní so ženami hádam od počiatkov svojej kariéry. V roku 1978 sa im však vzoprel vskutku originálne. Hoci pohľad na titulné stránky šteklivých periodík spôsobuje čitateľom zväčša estetický zážitok, na titulnú obálku prestížneho magazínu HUSTLER v roku 1978 verejnosť tak skoro nezabudne. V mlynčeku na mäso je morbídne pomletá vnadná modelka, pričom Flynt k samotnej fotografii uverejnil i nasledovný odkaz: „Už nebudeme zo žien robiť kusy mäsa.“

Comments