Rozprávkové princezné: Vyberte najkrajšie šaty

Vianoce bez rozprávok si azda málokto dokáže predstaviť. Jednoduché romantické príbehy so šťastným koncom, ktoré nám ponúkajú akýsi únik od reality. Už ako malé sme obdivovali princezné a túžili sme sa aspoň na deň nimi stať. Ktorá bola tá vaša vysnívaná? Vyberte najkrajšie šaty rozprávkovej princeznej.

Pyšná princezná

Kto by nepoznal krásnu, ale pyšnú princeznú Krasomilu, ktorá je dcérou vládcu Polnočného kráľovstva. Spočiatku odmietavý postoj vydať sa za kráľa Miloslava sa po jeho tajnom vniknutí do kráľovstva v úlohe záhradníka končí láskou a svadbou. Šaty Krasomily si pri čiernobielej verzii môže divák len domýšľať. Pochádzajú z dielne kostýmového výtvarníka Jána Kropáčka, spodná sukňa je zlatá s červenými vyšívanými motívmi a na vrchu sú šaty červené.

Tri oriešky pre Popolušku

„Tváře umouněné od popela, ale kominík to není…Klobouk s peřím, luk a kamizola, ale myslivec to není…Šaty s vlečkou, stříbrem vyšívané, ale princezna to není, jasný pane, kdo je to?“ Kto by nepoznal tieto tri hádanky z najobľúbenejšej rozprávky. Strieborné svadobné šaty v renesančnom prevedení mali na tú dobu veľkolepý dekolt. Navrhol ich kostýmový výtvarník Theodor Pištěk.
 

Princezná ze mlejna

Jednoduchá a pritom krásna rozprávka z prostredia dediny a chudoby, kde z obyčajnej dievčiny Elišky vyrastie krásna princezná. Boj o jej srdce je naozaj náročný a plný konkurencie, napokon sa však stane nevestou dobrosrdečného Jindřicha. Ľanové šaty, v ktorých robievala buchty tak vymenila za tie svadobné, ktoré ale rozhodne neboli odrazom nejakého prepychu.
 

Z pekla štěstí

Jedna z novších rozprávok, v ktorej sa cesta ku láske komplikuje rôznymi nástrahami zo strany závistlivcov. Krásna Markýtka, do ktorej sa zamiluje Honza je terčom nenávisti a závisti sebavedomej princeznej Eufrozíny, ktorá ide aj cez mŕtvoly, len, aby sa jej zbavila. Kostýmy pochádzajú priamo zo zámku v Telči, kde sa rozprávkový príbeh nakrúcal. Dobové kostýmy majú čaro vniesť nás priamo do deja a času, kedy sa takéto róby nosili.
 

Pretty Woman

Krásny film, ktorý je vďaka svojmu príbehu označovaný za rozprávku pre dospelých. Julia Roberts v úlohe ženy ľahších mravov sa prostredníctvom šiat premenila na dokonale okúzľujúcu dámu. Červené šaty s rafinovaným dekoltom navrhla Marilyn Vance-Straker a práve nimi si vo filme o modernej popoluške získala srdce jedného z najvplyvnejších mužov – Richarda Gerea.
 feminity.sk

Comments