Pred 30 rokmi vyšiel Thriller, najpredávanejší album histórie /30 years ago came Thriller, the best-selling album history

Fanúšikovia popového kráľa Michaela Jacksona si dnes pripomínajú 30. výročie vydania jedného z najvýznamnejších albumov hudobnej histórie - nahrávky Thriller. Šiesty štúdiový album hudobník uviedol na trh 30. novembra 1982 prostredníctvom vydavateľstva Epic Records.

Išlo o nasledovníka komerčne úspešného albumu Off the Wall (1979), a tak s ním boli spojené mnohé očakávania. Produkcia albumu stála 750-tisíc dolárov, čo vytváralo obrovský tlak na to, aby bola nahrávka komerčne úspešná.

Thriller napokon prekonal aj najodvážnejšie predstavy jeho tvorcov, keď sa už vo februári 1984 stal najpredávanejším albumom hudobnej histórie a zaradili ho do Guinnessovej knihy rekordov. Dodnes ho žiadna iná nahrávka neprekonala a vzhľadom na klesajúcu predajnosť albumov sa to v budúcnosti ani neočakáva. To, koľko kópií sa z nahrávky Thriller predalo na celom svete, nie je známe, no odhady hovoria o 65 až 110 miliónoch.

Michael Jackson nahrával Thriller v apríli až novembri 1982 pod producentským dohľadom Quincyho Jonesa. Zaradil naň deväť skladieb, z ktorých štyri napísal sám spevák. Z deviatich piesní sa až sedem stalo singlami. V rádiách na celom svete postupne bodovali skladby The Girl Is Mine, Billie Jean, Beat It, Wanna Be Startin' Somethin', Human Nature, P.Y.T. (Pretty Young Thing) a Thriller, pričom všetky sa dostali do top 10 rebríčka Billboard Hot 100.

V albumovom rebríčku Billboard 200 bol album na jednotke 37 týždňov, pričom v top 10 zotrval 80 týždňov za sebou. Jackson k vybraným singlom z nahrávky vytvoril unikátne a veľmi nákladné videoklipy, ktoré doteraz vzbudzujú obdiv. Z odovzdávania cien Grammy si talentovaný muzikant odniesol osem zlatých gramofónikov, čo sa v histórii podarilo už len Carlosovi Santanovi. Rovnaký počet cien získal Jackson aj na American Music Awards.

Thriller je podľa magazínu Rolling Stone 20. najlepším albumom všetkých čias. Táto nahrávka aj videoklip k rovnomennej skladbe sú súčasťou Kongresovej knižnice Spojených štátov amerických, a sú teda oficiálnym kultúrnym bohatstvom USA. Televízia VH1 album označila za najlepšiu nahrávku vydanú po roku 1981. Thriller je tiež zaradený do Siene slávy Grammy. Jackson sa oslavy 30. výročia vydania albumu nedožil, zomrel 25. júna 2009 v Los Angeles vo veku 50 rokov po zlyhaní srdca.

http://hudba.zoznam.sk/spravy/30-11-2012-pred-30-rokmi-vysiel-thriller-najpredavanejsi-album-historie/


Comments